„Mi is valójában a fejfájás?


Pszichoszomatika? Az időjárás változása? Vagy talán a mágneses viharok? Vagy valamilyen más történet?
Valójában, ha a fejfájásról beszélünk, számomra ez mindig pszichoszomatika. Tudományosan úgy hangzik: intellektuális konfliktus. De fordítsuk ezt le mindenki számára érthető, egyszerű nyelvre: van egy gondolatod a fejedben, vagy egy olyan feladatod, amit nem tudsz megoldani.

Például mész haza, és aggódsz: vajon milyen hangulatban lesz most édesanyád, aki a gyerekeidre vigyáz? Késtél pár órát, mert engedted magadnak, hogy a barátnőiddel ülj és kávézz egyet. És egyszer csak elkezd hasogatni a fejed. Nem is érted: hisz olyan jól érezted magad! Rögtön keresel valami okot: „Biztos túl sok kávét ittam!” – és áthárítod a felelősséget. Pedig nagyon sokszor kérdezitek tőlem: „A kávé lehet az oka?” Elárulom: nem a kávé a hibás! És el is magyarázom, miért.

Amire valójában gondolsz hazafelé menet, az anyukád. Félsz, hogy leszid. Pedig már rég elmúltál 30, saját családod van, gyerekeid is vannak, de még mindig úgy félsz anyukádtól, mint egy kislány. Ez csak egy példa, de természetesen mindenkinek más a saját története. A lényeg: a valódi okot mindig magadban kell megtalálnod.

Most egy egyszerű, de hatékony gyakorlatot adok neked, ami segít megtalálni a saját okodat. Ezt magadnak fogod megcsinálni, én pedig vezetlek benne. Készen állsz?

Az utasítás egyszerű:
Először is ülj le kényelmesen, csukd be a szemed. Miért? Hogy „lásd” a fejfájásodat. Bármilyen fájdalmat láthatsz magadban egy képként. Adj neki formát, színt, méretet. Lehet homályos is, de valamit biztosan látni fogsz. Tehát csukd be a szemed, irányítsd a figyelmed a fejfájásodra, és nézd meg, mire hasonlít. Például lehet egy piros labda. Vagy egy piros gömb. Ha meglátod, kérdezd meg magadtól: „Mi jut eszembe erről?” Lehet, eszedbe jut, hogy gyerekkorodban egy piros labdával fejbe dobtak, fájt, és anyukád nem sajnált, hanem leszidott. Ebben a pillanatban összeáll a történet: „Anya – fájdalom – nincs támogatás”.

Amint felismered ezt az összefüggést, a fájdalom sokszor azonnal eltűnik. Ez nem varázslat! Tudományosan úgy működik, hogy ahová a figyelmedet irányítod, oda áramlik az energia – és amint megérted, mire szolgál, a tünetnek nincs többé dolga veled.

Ez egy egyszerű öngyógyító módszer. Használd bátran!
De figyelmeztetlek: sokatoknak nem fog elsőre sikerülni. Nem baj! Gyakorlás kérdése. Nem mindenki találja meg azonnal a „fonalat”. És nem mindig gyerekkori dologról van szó – lehet mostani helyzet, ami valamit felidéz. A lényeg, hogy minél többször próbálod, annál jobban fog menni. És már az is hatalmas segítség, ha a fájdalom enyhül.

Ha a fejfájásod minden nap visszatér, figyeld meg, mikor jelenik meg! Érdemes visszatekerni a napodat: kivel beszéltél, mit láttál, mire gondoltál, amikor először megjelent? Így ki tudod bogozni a szálakat. És ha rendszeresen ugyanarra reagálsz ugyanúgy, akkor a fájdalom azt jelzi, hogy ideje lenne megtanulni máshogy reagálni.

Ha egyedül nem megy, kérj szakember segítségét! Ezek egyébként nagyon gyakori témák a praxisomban. Csak fejfájással ritkán jönnek hozzám – de például a migrén már összetettebb, ott mélyebb okok vannak, erről majd külön készítek videót. Ha érdekel, írd meg kommentben!

Nagyon sokat írok erről az Instagram-oldalamon is, minden nap kiteszek hasznos posztokat, terápiás élőket tartok, ahol megmutatom, hogyan működik a pszichoszomatika: hogy a tünetek mögött gyakran egy helyzet, egy érzés áll. Ez nem varázslat, nem csoda, hanem nagyon is logikus: van kapcsolat az érzéseink és a testi tüneteink között.

Gyakran kérdeztek például a csipkebogyóról: „Miért fájdul meg a fejem, ha csipkebogyót iszom?” Maga a csipkebogyó természetesen nem oka a fejfájásnak! De lehet, hogy egyszer régen ittál csipkebogyót, és akkor volt egy nehéz helyzet, amit nem tudtál megoldani – a fejed elkezdett fájni, és a tudatalattid összekapcsolta ezt a két dolgot. Most minden alkalommal, amikor csipkebogyót iszol, emlékezteted magad arra a helyzetre. Ha megtalálod ezt az eredeti emléket, újra tudod programozni magad, és újra nyugodtan ihatsz csipkebogyót – fejfájás nélkül!

Ugyanez igaz az időjárásra, a hőmérséklet-változásra is: lehet, hogy egyszer hidegfront volt, és közben történt valami stresszes helyzet – azóta a tudatalattid összekapcsolta a kettőt. Ha ezt feloldod, a hideg már nem fog fájdalmat okozni.

A legfontosabb, amit üzenni szeretnék: a fejfájás gyakran egy „másodlagos haszon” is. Segít pihenni, visszavonulni. De mi lenne, ha megtanulnál pihenni ok nélkül is – egyszerűen csak mert megérdemled?

És ha a gyakorlat ellenére sem múlik el a fájdalom, inkább vegyél be gyógyszert – ne kínozd magad! A lényeg, hogy értsd, miért van ott, és hogyan tudod legközelebb megelőzni.

Szeretettel,
Carla”